Wyrok TSUE z dnia z dnia 14 grudnia 2023 r. (C-28/22)
ZASADNOŚĆ PRAWA ZATRZYMANIA a ODSETKI USTAWOWE ZA OPÓŹNIENIE
W dniu 14 grudnia 2023 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok (C-28/11 w sprawie TL, WE p-ko Syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank SA, dawniej Getin Noble Bank SA), w którym rozstrzygał kwestię zgłaszanych przez banki w sprawach „frankowych” zarzutów zatrzymania. Co do zasady Sądy uwzględniały takie zarzuty co prowadziło do trudności w rozliczeniu z bankiem ostatecznie unieważnionej umowy oraz pozbawiały konsumentów części lub też całości dochodzonych odsetek ustawowych za opóźnienie.
TSUE stanął na stanowisku, iż jakikolwiek zarzut zgłoszony przez instytucję kredytową, który w ostateczności miałby prowadzić do oddalenia całości lub części powództwa w zakresie odsetek ustawowych za opóźnienie jest w świetle dyrektywy 93/13 niedopuszczalny. Powyższe prowadzi do wniosku, iż nawet jeśli Sąd krajowy uznaje sam zarzut zatrzymania za dopuszczalny to nie może go uwzględnić, gdyż prowadziłoby to konieczności oddalenia roszczenia odsetkowego (w całości lub w części).
Artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13 w związku z zasadą skuteczności
należy interpretować w ten sposób, że:
stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa krajowego, zgodnie z którą, w sytuacji gdy umowa kredytu hipotecznego zawarta przez przedsiębiorcę z konsumentem nie może już pozostać wiążąca po usunięciu nieuczciwych warunków zawartych w tej umowie, przedsiębiorca ten może powołać się na prawo zatrzymania umożliwiające mu uzależnienie zwrotu świadczeń otrzymanych od tego konsumenta od przedstawienia przez niego oferty zwrotu świadczeń, które sam otrzymał od tego przedsiębiorcy, lub gwarancji zwrotu tych ostatnich świadczeń, jeżeli wykonanie przez tego samego przedsiębiorcę tego prawa zatrzymania powoduje utratę przez rzeczonego konsumenta prawa do uzyskania odsetek za opóźnienie od momentu upływu terminu nałożonego na danego przedsiębiorcę do wykonania zobowiązania umownego po tym, jak przedsiębiorca ten otrzyma wezwanie do zwrotu świadczeń zapłaconych jemu w wykonaniu tej umowy. (pogrubienia własne)